HCDB

LIGA NATIONALA

Claudia Maria Constantinescu va imbraca tricoul Dunarii Braila


HC Dunarea Braila’s management checked a new transfer for this competitional season.

The left wing from CSM Bucharest, Claudia Constantinescu signed with our team and will be fit for Saturday's game with SCM Craiova.

Conducerea HC Dunarea Braila a parafat un nou transfer pentru acest sezon competitional.
Interul stang de la CSM Bucuresti, Claudia Constantinescu a semnat cu echipa noastra si va fi apta pentru jocul de sambata cu SCM Craiova.

In varsta de 25 de ani, Claudia a inceput sa joace handbal in anul 2007, la Liceul Teoretic din Bals. In 2008, ea s-a legitimat la CSS Caracal, sub indrumarea antrenorilor Larisa si Adrian Olteanu. Constantinescu a jucat la Caracal pana in 2013 si a obtinut doua titluri nationale, la Junioare II si III. De asemenea, a fost desemnata cel mai bun inter si cel mai bun centru, iar in 2013 a fost golghetera Campionatului National de Junioare I. In vara anului 2013, Claudia Constantinescu s-a transferat la clubul HC Zalau, acolo unde antrenorul Gheorghe Tadici a format-o ca jucatoare fiind principala marcatoare a echipei, aceasta obtinand cu echipa din Salaj si medalia de bronz in campionat.
La inceputul anului 2019 Claudia s-a transferat la CSM Bucuresti, echipa cu care a castigat medalia de argint in campionat, Cupa Romaniei si Super Cupa din acest an, avand de asemenea prezente cu echipa din capitala si in Liga Campionilor.
Claudia a fost componenta a loturilor nationale de Junioare si Tineret.

“Ma bucur ca am ajuns la un acord cu cei din conducerea HC Dunarea Braila. Doresc sa le multumesc celor de al CSM Bucuresti pentru sprijinul acordat pentru perioada petrecuta in cadrul clubului si pentru ca mi-au dat sansa sa imi continui activitatea profesionala in cadrul noului club, HC Dunarea Braila. Cu siguranta ma voi integra repede, imi doresc sa joc la capacitate maxima si sa imi aduc aportul la clasarea echipei pe un loc fruntas. Astept sa cunosc publicul brailean si ii invitam la sala sambata, 12 octombrie la meciul cu SCM Craiova", a declarat Claudia Constantinescu.

“Claudia este un transfer important pentru echipa si pentru Braila. Suntem convinsi ca noua noastra jucatoare se va integra rapid in angrenajul echipei noastre si prin valoarea ei va da un aport pozitiv in jocul echipei”, a declarat presedintele HC Dunarea Braila, George Caranica.

Bine ai venit, Claudia.

Parteneri EHF

Sponsori